Озиму пшеницю, як правило, вирощують у промислових масштабах. Але щоб культура давала гарантований урожай, необхідно правильно підібрати сорт. Він повинен бути морозостійким та посухостійким. Ґрунт має відповідати потребам конкретного сорту. Тому ціна на насіння пшениці озимої визначається згідно зі стійкістю рослини до несприятливих умов, шкідників та його врожайності.
Вибір зерна озимої пшениці
Якщо для культивування пшениці застосовуються інтенсивні технології на ґрунтах із глибоким гумусним горизонтом, то зернова культура показує високі результати проростання. Саме глибокогумусні землі відрізняються чудовими водно-фізичними властивостями та рекордним вмістом легкозасвоюваних, поживних речовин. Однак, їх не вистачає для максимальної врожайності рослини.
Щоб отримати багатий урожай пшениці, недостатньо забезпечити цій зерновій культурі оптимальні погодні умови. Слід грамотно вибрати та придбати насіння, яке рекомендується для конкретного регіону.
Купівля насіння – відповідальне завдання, при його виконанні варто орієнтуватися на кілька ключових факторів, які визначають якісні характеристики насіння. До них відносяться три моменти.
Здатність насіння озимої пшениці переносити тривалі посушливі періоди, перегрів та зневоднення. Показники посухостійкості – пріоритет.
Морозостійкість – можливість витримувати низькі температури.
Вибагливість рослини до типу використовуваного ґрунту. Проте для України з її чорноземами це лідируючий аспект.
Ціна на насіння пшениці озимої встановлена бюджетна. Перед придбанням потрібно ознайомитися з властивостями, а також віддавати перевагу надійним виробникам.
Догляд за озимою пшеницею
Врожайність озимої пшениці, яка добре перезимувала, багато в чому залежить від весняної вегетації. Важливо, щоб у ґрунті було достатньо запасів води, а сама вегетація розпочалася вчасно. Рання весна, поступове підвищення температури та наявність в землі вологи – основа гарного врожаю. У таких умовах коренева система відмінно розвивається, утворюються додаткові пагони кущіння. Навіть слабкі після зими рослини демонструють хороші показники.
Важливий весняний агроприйом – боронування озимини. Воно руйнує ґрунтову кірку та зберігає вологу всередині культури. Також боронування дозволяє повітрю проникати до коріння посівів та знищує загиблі за зиму рослини. Навіть якісне й витривале насіння пшениці не вродить, якщо за ним неправильно доглядати.
Головне добриво для озимої пшениці навесні – азот у легкодоступній формі (наприклад, аміачна селітра, карбамід, сульфат амонію). Засоби вносять на третьому етапі появи репродуктивних органів.
Друге підживлення – при виході в трубку. Третє – у період від початку колосіння озимої пшениці й аж до наливу зерна.
Щоб пшениця активно поглинала азот навесні, восени, під час основного обробітку ґрунту, необхідно внести фосфорно-калійні добрива. Крім азоту, фосфору та калію озимої пшениці потрібні й інші макро- та мікроелементи.